Úvodná stránka / Akcie / Články / Značky /

Karpová metóda

Máte aj Vy doma plačúce bábätko a neviete ako ho utíšiť?

Radi by sme Vám predstavili názor/metódu uznávaného amerického pediatra Dr. Harveya Karpa, špecialistu na vývoj dieťaťa, ktorý vo svojich prácach na základe svojho odôvodnenia plačúcich bábätiek popisuje zásady a metódu, ako plačúce bábätko utíšiť. Doktor zastáva názor, že nepokoj u plačúcich bábätiek je spôsobený tzv. predčasným narodením. Domnieva sa teda, že bábätká sa de facto rodia približne o 3 mesiace skôr, než by tomu v skutočnosti mohlo byť a s príchodom na svet predčasne cítia túžbu po pokojnom a bezpečnom prostredí mamičkinej maternice. Karp svoju teóriu predčasného narodenia obhajuje porovnaním životaschopnosti narodeného ľudského bábätka a zvieracieho mláďaťa, ktoré je na rozdiel od dieťatka schopné sa o seba veľmi skoro po narodení postarať samo.

Dr. Karp na základe svojich mnohoročných skúseností vytvoril zoznam piatich zásad, ktoré pomôžu rodičom ihneď upokojiť bábätko a tiež výrazne predĺžiť nočný spánok: pevné zavinutie, hojdania, poloha na boku (príp. pod dohľadom aj na brušku), šumivý zvuk, satie (cumlík, prst, dojčenie).

Doktor vychádza z predpokladu, že maternica poskytuje bábätku pomerne málo priestoru k pohybu, dieťa pociťuje pohyby mamičky, ktoré na neho pôsobia ako jemné hojdanie a zároveň počuje všetky zvuky a to najmä prúdiacu krv v tela matky. Zdôrazňuje, že pre pozitívny účinok tejto metódy, je potrebné urobiť popísané kroky viac-menej súčasne a s pomerne vysokou intenzitou. Iba tak je možné skopírovať útulné prostredie mamičkinho bruška, na ktoré je novorodenec zvyknutý. V praxi to môže znamenať – pevne dieťa zavinúť, intenzívne ho hojdať, tak aby sa mu hlavička pravidelne hojdala zo strany na stranu asi o 3cm a pustiť šumivý zvuk (príp. zvuk tlkotu srdca) naozaj nahlas, zhruba v intenzite zapnutého vysávača. Keď dieťa usne, tak zvuk môžete stíšiť.

V nasledujúcich riadkoch bližšie popíšeme jednotlivé zásady:

1. Pevné zavinutie

Pevné zavinutie je prvým predpokladom pre úspešné upokojenie nekľudných a často plačúcich bábätiek. Odporúča sa zavinovať aj napriek protestom bábätka. Pevné zavinutie pritom zahŕňa nielen zavinutie telíčka, ale aj ručičiek, pretože nekoordinované pohyby ručičiek často nepokoj a dráždivosť naopak zosilňujú. V súčasnej dobe už existuje celý rad špeciálnych zavinovačiek, ktoré uľahčia zavinovanie aj neskúseným rodičom. Jedná sa najmä o elastické zavinovačky na zips, alebo o pevné elastické štvorcové šatky. Dôraz je pritom kladený nielen na jednoduchosť použitia, ale aj na kvalitu a pevnosť materiálu.

2. Hojdanie

Pre novorodenca je hojdavý pohyb prirodzený, nakoľko dlhý čas trávil v matkinej maternici a pohyby mamičky vnímal ako jemné a neustále hojdania. Preto Karp pre nepokojná bábätká odporúča použitie šatky, ktorá na jednej strane nahrádza pevné zavinutie a na strane druhej umožňuje intenzívne vnímanie hojdavého pohybu. Pre novorodencov je vhodné používať šatky elastického typu, ktoré umožňujú pomerne pevné zavinutie a jeho použitie je veľmi jednoduché. Pri hojdanie bábätka sa nemusíte báť intenzívnejších pohybov. Osvedčuje sa tiež napr. hojdanie bábätka v náručí mamičky, ktorá sedí alebo napr. poskakuje na fitlope. Nezabudnite pritom, že hlavička dieťaťa musí byť vždy fixovaná, najlepšie v pevne zavinutej zavinovačke alebo šatke.

3. Správna poloha bábätka

Dr. Karp odporúča pevne zavinuté plačúce bábätko ukladať na bok alebo na bruško. Pre pokojné bábätká poloha na chrbte iste nie je nepríjemná, no pre plačúce a nepokojné dieťa je väčšinou nevhodná, nakoľko ju z „pobytu“ v maternici nepoznajú a môže prispieť ku spusteniu tzv. Moro reflexu, ktorý nepokoj a krik ešte zosilnie. Polohu na boku možno u novorodenca určite dobre nahradiť aj položením zavinutého bábätka na rameno rodiča.

4. Šumivý zvuk

Niektorí rodičia už určite zistili, že dieťa často stíchne, keď začuje zvuk vysávača, fénu alebo mixéru. Hluk mu pripomenie zvuk, ktorý pozná už z matkinej maternice (zvuk krvi prúdiacej v žilách a cievach). Niekedy k upokojenie postačí len „syčanie“ ústami, ale u kriku vyššej intenzity sa odporúča použiť niektorý z domácich spotrebičov, alebo špeciálne CD s „hluky“ určenými pre upokojenie bábätka. Nebojte sa pomerne vysokej intenzity zvuku, ktorý sa vám možno bude zdať nepríjemný. V prípade, že bábätko upokojujete iba vlastným „Sssssss“ priblížte ústa len na niekoľko málo centimetrov od uška bábätka. V praxi často rodičia používajú rádio, na ktorom naladia vysielanie medzi dvoma stanicami a bábätko počuje iba šumivé ruchy.

5. Satie /dojčenie

Akonáhle sa dieťatko vďaka zavinutiu, húpaniu, položeniu na bok alebo na rameno a tíšiacim zvukom aspoň trochu upokojí, je čas pristúpiť k poslednému kroku Karpovej metódy, k saniu /dojčeniu. Sanie bábätko uvoľní a navodí pocit bezpečia. Vyskúšať môžete aj cumlík. Často sa stáva, že bábätko cumlík odmieta prijať. V tomto prípade Karp odporúča cumlík z pusinky čiastočne povytiahnuť, vrátiť späť a tento postup niekoľkokrát opakovať. Bábätko prekonávajúci odpor cumlíka potom cumlík väčšinou prijme.

Video ku Karpovej metóde nájdete na youtube: http://www.youtube.com/watch?…

Zdroj: www.happiestbaby.com, www.mojebetynka.cz, www.daliborek.cz, www.youtube.com


Účet
e-mail / Login
Heslo
Zabudnuté hesloRegistrácia
Košík