Úvodná stránka / Akcie / Články / Značky /

Medzinárodný týždeň nosenia detí

Prvý októbrový týždeň je už aj u nás na Slovensku známy tým, že si nesie pomenovanie Medzinárodný týždeň nosenia detí.

Nosenie detí v šatkách či nosičoch sa stáva čoraz populárnejším trendom v starostlivosti o dieťa. Tento staro-nový trend kladie dôraz predovšetkým na napĺňanie potrieb bábätiek a zladenie týchto potrieb s aktívnym životom matiek. Nosenie detí podporuje psychomotorický vývoj detí a pomáha vytvárať bezpečnú vzťahovú väzbu medzi dieťaťom a rodičom.

Babyšatky

ŠATKA = najstarší a najuniverzálnejší spôsob nosenia detí. V babyšatke sa nosia deti od narodenia až do ca. 3 rokov. Šatka ponúka viacero možností, ako v nej dieťa nosiť (poloha kolísky, poloha zvislo ). S nosením mávajú rodičia zvyčajne pozitívnu skúsenosť, nakoľko im nosenie bábätka v šatke uľahčilo život, naučilo ich rozumieť vlastnému dieťatku, vyriešilo rôzne problémy, napr. reflux.

Tri hlavné výhody nosenia v šatke

Ergonomické nosiče

Dieťa je možné nosiť len v sede vo vertikálnej polohe. Všetky ergonomické nosiče umožňujú nosenie dieťaťa vpredu na Vašom bruchu otočené tváričkou k Vám a tiež na Vašom chrbte, čomu dajú určite prednosť rodičia starších a ťažších detí. Niektoré nosiče navyše ponúkajú možnosť nosenia staršieho dieťaťa na boku. V týchto nosičoch sa deti nedajú nosiť otočené tváričkou smerom od Vás (kvôli širokej sedacej časti, ktorá ovšem poskytuje vysoký komfort nesenia pre Vaše dieťa).

Ergonomické nosiče rešpektujú fyziologické dispozície malého dieťaťa. Dieťa v nich sedí s pokrčenými a doširoka roztiahnutými nožičkami, čo zbytočne nenamáha jeho bedrové kĺbiky. Vďaka tomu, že látka, v ktorej dieťa sedí je dostatočne široká, sedí si dieťatko pohodlne ako v sedačke, látka mu podopiera zadoček aj stehienka.

Ergonomické nosiče sú najlepšou, najpohodlnejšou a najzdravšou voľbou pre Vás a Vaše dieťa.

Vaky na nosenie detí

Najväčšou prednosťou vaku je jednoduchosť jeho použitia, preto sa mnohí rodičia rozhodnú pre kúpu práve tohto nosítka. Jedná sa o látkové nosítko, ktoré je v okrajových častiach, kde má bábätko hlavičku alebo chrbátik, vystužené mäkkou výplňou, rovnako býva vystužená ramenná podložka, ktorá leží nosičovi na pleciach, tak aby aj jemu bolo nosenie pohodlné.

Vak sa nosí vždy prevesený cez jedno rameno a dieťa v ňom možno nosiť vo viacerých polohách – väčšinou v kolískových polohách v klbôčku a staršie deti na boku. Pretože vak nie je možné nosiť na obidvoch ramenách, pri nosení sa zaťažuje len jedno rameno a chrbát, prípadne boky. Pri dlhšom nesení práve to rameno, na ktorom je najväčšia záťaž, začína bolieť.

Mei tai

Napriek tomu, že existuje mnoho nosičov ázijských štýlov, v Európe sa udomácnil práve pôvodom tradične čínsky nosič Mei tai. Ide o nosič obdĺžnikového tvaru so štyrmi cípmi, ktoré zabezpečujú upevnenie noseného. Umožňuje nosenie na oboch ramenách vo vertikálnych polohách na bruchu, na boku ako aj na chrbte. Rozloženie váhy je rovnaké ako u ergonomických nosičov.

Mei tai nosiče nie sú vhodné na nosenie najmenších detí a tiež nie sú úplne pohodlné ani pre staršie ťažšie deti.

Ergonomický nosič alebo klokanka?

Zásadný rozdiel medzi ergonomickým nosičom a klokankou je, že v nosiči sa dieťa „nosí“ a v klokanke dieťa „visí“, nie je správne podsadené. Klokanka je teda neergonomická pomôcka na nosenie detí s úzkou sedacou časťou a vystuženou chrbtovou opierkou. Klokanka umožňuje nosenie dieťatka aj tvárou dopredu. V tejto polohe však chrbtica nie je zaguľatená a hlavička na ňu nebezpečne tlačí. Dieťa je prehnuté neprirodzene dozadu, lebo sa snaží oprieť o vaše telo.

Veľkou výhodou klokaniek je ich cena, ktorá je veľakrát nižšia ako cena kvalitného ergonomického nosiča a preto mnohí rodičia siahajú práve to nich.

Aby sa Vám dobre a s láskou nosilo, vyberte si kvalitný nosič, v ktorom bude spokojné Vaše dieťa aj Vy.

Zdroj: www.onoseni.sk, www.stastnamama.sk, www.mamamanosislaskou.wordpress.com


Účet
e-mail / Login
Heslo
Zabudnuté hesloRegistrácia
Košík